FİLM ÖNERİSİ: SNOW CAKE


      Snow Cake oyunculuğun ve seneryonun çok iyi olduğu izlemeye başladığınızda filmdeki dramı tamamen içinize işleten bir filmdi. Özellikle Alan Rickmanın oyunculuğu inanılmazdı. Bu filmde yetişkin bir otizmli kadının yaşamını nasıl devam ettirdiğini çok güzel bir şekilde anlayabilmekteyiz.

      Genel özellikleri olarak: çok konuşkan, dokunulmaktan hoşlanmayan, göz teması kurmayan, müzikli, ışıklı parlak şeyleri seven, ve çok fazla takıntısı olan biri olduğunu söyleyebiliriz. Takıntıları OKB düzeyinde takıntılar. Dakikaları, uzaklıkları sayıyor, hesaplıyor, temizlik ile ilgili takıntıları var, halısının kirlenmesi leke olması korkuları yaşıyor. Düzenleme ve kategorilere ayırma gibi takıntıları da bulunuyor. Çöplere dokunamadığı için dışarı çıkaramıyor. Mutfağa kimsenin girmesini istemiyor, birileri girdiğinde bağırmaya başlıyor. Köpek halıya kustuğunda kriz geçiriyor.

      Zeka olarak hiçbir problemi yok. Zaten normal bir zekaya sahip olması nedeniyle hem hayatını tek başına idare ettirebiliyor hem de otistik olduğunun farkında yaşayabiliyor. Sosyal olarak insanlarla iletişimden sorunlar olsa da onları durumlar ile olayları birleştirerek anlayabiliyor. Mesela adam çayını içerken bir anda ağlamaya başlayınca sorunun çayda olduğunu düşünüyor. Soyut algısı gelişmemiş, filmde herhangi bir deyim ve benzeri bir şey geçmiyor ancak bunları anlamakta güçlük çekecektir. Dokunulmaktan her ne kadar hoşlanmasa da kendini mutsuz hissettiği bir anda filmde ki adamdan kendisine sımsıkı sarılmasını ancak elleri ile dokunmamasını istiyor. Temple Grandin filminde de bu konuya değinilmişti. Dokunulmayı sevmemelerine rağmen sarılma ihtiyacı hissediyorlar.

     Otizmlilerde genel olarak görebileceğimiz öğrenilmiş davranışlarda bulunuyor. Evine gelen birisine bir şey ikram etmem gerekiyor diyip bir şeyler ikram etmeye çalışıyor. Bu içten gelen dürtüsel bir davranış değil.

     Hayatını tek başına devam ettirebilmesinde ona en çok yardımcı olan şey duvarda asılı duran bir aylık planlayıcı. Bütün yapması gereken işleri buraya yazıyor. Eğer yeni bir iş çıkarsa onları da hemen ekliyor. Kendi parasını da kendi kazanıyor. Markette rafları diziyor. Zaten düzenleme takıntısı olduğu için bu onun için uygun bir iş. 

       Bu filmde yine herkesin izlemesi gereken çok sakin ve bilgilendirici bir film. Eğer izlerseniz ya da izlediyseniz yorumlarınızı bekliyorum :)
       

Yorumlar