PANTONE YILIN RENKLERİ #2016 ROSE QUARTZ VE SERENITY


    Bugün Pantone tarafından seçilen yılın renklerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz geçen yıl 2015 rengi olarak Marsala seçilmişti. Bu yılın renklerine göre çok daha ağır ve soğuk bir renkti bence. Devamı için tıklayınız.

    Bu yıl ise çok daha pastel, yumuşak ve sakin renkler olan Rose Quartz ve Serenity renkleri seçilmiş. Her zaman tek renk seçen Pantone bu yıl iki farklı renk seçti. Şimdi bu renklerin isimleri ne ki, ben bilmiyorum diyebilirsiniz. Pantone bizler için hem bu renklerin ne olduklarını, hangi tasarımcıların kullandığını ve hangi renkler ile uyumlu olduğunu paylaşmış. (Buradan inceleyebilirsiniz) Bende hem bunları hem de kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.


    Rose Quartz için soluk pudra pembe, Serenity ise bebek mavisi renginde diyebiliriz. Bu iki rengin sakinleştirici etkisini hem dekorasyonda hem de modanın içinde görmek bu yıl çok güzel olacak gibi geliyor.


    Bu iki rengin seçilme sebeplerinden biri de cinsiyet eşitliğine ve karşılıklı ötekileştirmeye vurgu yapmakmış. Zaten iki rengin çoğu kültürde bir cinsiyeti temsil ettiği açık. Pembe kızlar için, mavi erkekler. Pantone sözcüsü "Renklerin bu seçiminin cinsiyet eşitliği ve akışkanlığının olduğu döneme denk gelmesi tesadüf değildir. Tüketiciler artık daha rahat bir şekilde renkleri kendilerini ifade etmek için kullanmaya başladılar, renkler ile bir kalıba sokulmak onları korkutmuyor." diyor.

      Şimdi de önce Rose Quartz daha sonra da Serenity nerelerde kullanılabilir, nasıl giyilebilir gibi sorular için görsel bir şölen ve cevap olacağını düşündüğüm fotoğrafları seçtim. Umarım bu yazımı beğenmişsinizdir :)

Rose QuartzSerenity:Yorumlar

Yorum Gönder