PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ: ÜNİVERSİTEM VE BÖLÜM HAKKINDA SOHBET | Psikolojide ilk yıl öğrenilen 10 şey


    Bugün sizlerden de çok istek gelen bölümüm hakkında video çektim. Ayrıca birde psikoloji okumaya başladığımda öğrendiğim 10 şey adı altında bir yazı yazdım :))

1. Psikoloji sadece klinik alanından oluşmaz. Yani sadece danışan alıp sorunlarını dinleyene psikolog denmez. Bunun dışında çalışabileceğiniz yüzlerce alan var. Hatta holdinglerde bile çalışabiliyorsunuz. 


2. Psikoloji henüz bir bilim dalı olamamıştır. Aslında düşününce olamaması çok normal. Çünkü etik kurallar çerçevesinde ortaya somut bir şey koymanız neredeyse imkansız. Herhangi bir deney için gidip insanları bir yere kapatamazsınız değil mi?

3. Ama bunu da yapmışlar. Psikoloji dalı 2. Dünya savaşı sırasında yükselişe geçen bir dal. Çünkü savaş tutsakları üzerinde etik olmayan çok fazla deney yapılmış ve bunların sonuçlarından yola çıkarak günümüz psikolojisindeki çoğu konu oluşmuş. Bu yüzden 2. Dünya savaşının psikolojide çok önemli olduğunu öğrendim.

4. Sigmund Freudun aslında ortaya çok somut bir şey koyamamış bir psikolog olduğunu öğrendim. Freud’ un düşüncelerinin aksini kimse savunamadığından dolayı çoğu görüşü kabul görmüştür.

5. Gözlem yeteneğinin çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Gözlem yapamayan birinin kesinlikle bu bölümü seçmemesi gerekiyor sanırım. Tabi ki gözlem yeteneğiniz etrafı izleyip sonuçlar çıkararak ve buna benzer çalışmalar yaparak geliştirebilirsiniz.

6. Bölüme başlayana kadar bildiğim neredeyse her şeyin yanlış olduğunu öğrendim :) Mesela en basit rüyalar 2 saniye sürer, 7 saniye sürer gibi cümleleri kesinlikle duymuşsunuzdur. Aslında bu doğru bir bilgi değil. Rüyalarınız ne kadar gördüğünüzü hissediyorsanız o kadar uzun sürer. Bununla ilgili deneylerde yapılmıştır. Yarım saat veya bütün gece sürebilir. "Psychobabble" işte tam bu anlama gelmektedir. Psikolojiyle ilgili internet ortamında ya da kulaktan dolma bilgiler o kadar fazla ve yanlıştır ki psikoloji dalında böyle bir kavram vardır tüm bunları ifade eden. :) Kişisel gelişim seminerleri, medya bu yanlış bilgileri en çok kullanan alanlardan bazılarıdır.


7. Bir önceki madde bizi okuduğunuz her şeye inanmayın kaynakça çok önemlidire getiriyor!! Kesinlikle kaynakçaya bakıp onu araştırın bir şey okuyacaksanız. 

8. İngilizce çok çok önemli. Psikoloji daha çok yeni bir alan olduğu için türkçeye çevirilmiş veya türkçe yazılmış kaynaklar çok kısıtlı. Eğer bu yazıyı bölümü seçmeden önce okuyorsanız belli bir oranda ingilizce olan bir psikoloji bölümünü seçin.

9. 5.maddede de bahsettiğime benzer olarak ilgi/merak başlıca önemli özelliklerden biri. Eğer merakınız yoksa okumanız gereken o kadar makaleyi hiç bir zaman zamanında okuyamazsınız. :) Ama ilginiz varsa akıp gidiyor insan sonuçları merak ediyor.

10. Son olarak öğrendiğim şey ise 1. sınıfta aslında hiçbir şey öğrenmediğim :) Psikoloji o kadar kapsamlı bir alanki sadece giriş dersleriyle hiçbir şey öğrenmemiş oluyorsunuz. Bu yüzden ilk sene kendinizi geliştirmeye bakın. Derslere biraz çalışın ama okula alışın. Arkadaşlıklar kurun. Kulüplere katılın. Eğer bir enstrüman çalmak istiyorsanız onu öğrenin. Çünkü eğer hayaliniz bu mesleği yapmak ise 1.sınıftan sonra zaten zamanınızı derslere vermek isteyeceksiniz etkinliklere değil. :)

Aklıma gelen maddeleri sıraladım:) Umarım yararlı birkaç madde okumuşsunuzdur ve eğer bir sorunuz olursa bana ulaşabilirsiniz:)Yorumlar

  1. Benim bir yakınımın kızı da psikoloji okuyor. Şu an 4. sıfta. 3. sınıfata bile çok kararsızdı. alan geniş olduğu için ne yapacağına karar vermekte zor oluyor. Benim yüreği sevgi dolu blogger kızım Yüce Rabbim hepinize zihin açıklığı yolunuzu yönünüzü açık eylesin. Amin.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Malesef öyle insan çok kararsız kalıyor. Bu güzrl dualarınız için çok teşekkür ederim ablacım yorumlarınızı görünce çok seviniyorumm Allah sizden razı olsun. Amin.

      Sil

Yorum Gönder