KALEM ETEK NASIL DİKİLİR?


Merhabalar arkadaşlar bugün sizlere basenleri çok belli etmeyecek bir kalem etek dikimi paylaşacağım.
Ben bu kalem etek için 150 cm eninde 100 cm boyunda triko esnek bir kumaş kullandım. Sizde herhangi esneyebilen bir kumaş tercih edebilirsiniz. 
Öncelikle basenleri belli etmemesi için pililer yapacağız. 
2 cm mesafe ile kumaşın enine çizgiler çiziyorum. Pilileri oluşturmak için bu çizgilerin bir tanesini tutup bir tane atlayarak diğerinin üstüne koyarak iğneliyoruz. Bu işleme tüm 150 cm bitene kadar devam ediyoruz.


Bütün pilileri katladıktan sonra eteğin açıkta kalan arka tarafını aşağıya doğru daralacak şekilde zikzak dikişle dikiyoruz. Kalem etek olmasını sağlayan kısım da aslında burası. Eğer aşağıya doğru daralmadan düz bir şekilde dikerseniz düz bir etek. Eğer aşağıya doğru genişleyecek şekilde dikerseniz de A formu benzeri bir etek elde edersiniz.

Sıra geldi bel bandını kesmeye. Bel bandını ben 10cm boyunda ve 70cm eninde kestim. 
Bu kestiğimiz parçayı boyundan ikiye katlayarak kesik uçları eteğin bel yerine gelecek şekilde iğneliyoruz. Ve zikzak dikişle dikiyoruz. 
Daha sonra bütün iğneleri çıkarıyoruz. 


Eteğin sadece arka orta dikiminin resmini çekmemişim orayı da dediğim gibi zikzak dikişle aşağıya doğru daralacak şekilde dikiyoruz. 

Umarım bu kolay etek dikimini beğenmişsinizdir ve bende güzel anlatabilmişimdir. Yarın bir kombin videosu ve yazısı hazırlayacağım eteğin duruşunu orada da daha ayrıntılı görebilirsiniz :)

Yorumlar

 1. Çok güzel olmuş. Youtube da bunun dikim videosunu payalaşacak mısın?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paylaşırsam da aynısı olur o yüzden başka videolar koyarım youtubea :)

   Sil
 2. Çok güzel olmuş. Youtube da bunun dikim videosunu payalaşacak mısın?

  YanıtlaSil
 3. Blogunu nasıl bu hale getirdin video cekermissin nasıl duzenledin yani

  YanıtlaSil

Yorum Gönder