BİR HOBİYE SAHİP OLMANIN 5 YARARI    Bugün sizlerle aslında bir dersimi paylaşacağım. Yarın bu konuyu sunum olarak sunacağım ve konuyu çok beğendiğim için sizlerle de paylaşmak istedim. Konumuz hobilerin 5 yararı..
    Bir hobiye sahip olmak kesinlikle en büyük ayrıcalık bence. Neden bir ayrıcalık olarak gördüğümü de 5 madde de toparladım. 

1. Hobiler sizi ara vermek için cesaretlendirir. Burada demek istediğim; hobiler sizi günlük yaşamın kalabalığından uzaklaştırmak için bir yoldur. Günümüzde boş zamanlarımızı boş boş yatarak ve telefona bakarak geçirmek gibi bazı hastalıklar ortaya çıkarmaya başladık. Ama eğer siz de benim gibiyseniz boş zamanlarınızda da bir amaç edinmeniz gerekiyor. Hobiler de bu amaç ve boş zamanlarınızı değerlendirmek için harika yollar.


2. Hobiler eustres yaşamanızı arttırır. Eustress ne diye mi düşünüyorsunuz? Ben de düşündüm ve araştırdım. -eu "iyi" demekmiş yani eustres "iyi stres" manasına geliyor. Bu stres sizi severek yaptığınız bir şey konusunda heycanlanmanızı sağlıyor. Eğer bir şeyi sevmek dışında yapmak için herhangi bir sebebiniz olmadan yapıyorsanız müthiş bir zevk ve heyecan hissedersiniz.

3. Hobiler "şuan"ı yaşamanızı sağlar. Bu bence en önemli aynı zamanda en karışık olan madde. Burada kastettiğim şey bir hobi ile ilgilenirken geçmişteki pişmanlıklarınızı ya da gelecek ile ilgili kaygılarınızı düşünmezsiniz. Sadece ve kesinlikle o anı yaşayıp, sevdiğiniz şeyi yapıp, saatlerin akmasına izin verirsiniz.


4. Kendinizi geliştirmeniz için yeni bir görevdirler. Ancak bu görev işiniz ya da okulunuzla ilgili negatif bir stres yaratacak görevlerden çok farklıdır. Hayata bakış açınızın genişlemesine katkıda bulunacak görevlerdir.

5. Ve son olarak hobilerin araştırmalarla kanıtlanmış fiziksel ve psikolojik yararları vardı. Üzgün zamanlarınızda sevdiğiniz aktiviteleri yaptığınızda depresyon ve negatif etkilerde azalma görüldüğü bulunmuştur.


    Bugünkü yazımı umarım beğenmişsinizdir :) Kendinize iyi bakın ve bir hobi bulun. Evet bir hobi bulmak kolay bir şey değil ve hiç bir zaman kendinizi sevmediğiniz bir şeyi yapmaya zorlamayın. Zaten bulduğunuzda anlayacaksınız ama henüz ilgilendiğiniz bir şey yoksa yeni şeyler deneyin. Kurslara kulüplere kaydolun. Yeniliğe açık olun :))

Yorumlar

  1. http://www.positivelypresent.com/2013/06/benefits-of-having-a-hobby.html
    bu bir çeviri yazı bunu yayınlarken yazardan izin aldınız mı bilmiyorum ama eğer almadıysanız bir blog sahibi olarak hiç hoş değil yaptığınız. aldıysanız da referans olarak eklemelisiniz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder